U periodu od 2. marta do 2. aprila u 28 osnovnih škola širom Crne Gore realizovano je TIMSS 2027 probno testiranje, kojim su obuhvaćene centralna, južna i sjeverna regija zemlje.

Testiranje je sprovedeno uspješno, što potvrđuje adekvatnu pripremljenost i organizaciju svih učesnika u procesu, a sve to zahvaljujući kontinuiranoj i kvalitetnoj saradnji Ispitnog centra i škola učesnica. Značajan doprinos uspješnoj realizaciji TIMSS 2027 probnog testiranja dala je kontinuirana i produktivna saradnja Ispitnog centra sa međunarodnim partnerima iz Međunarodne asocijacije za evaluaciju obrazovnih postignuća (IEA).

Efikasnoj realizaciji ovog istraživanja prethodili su mjeseci posvećenog rada članova TIMSS nacionalnog tima Ispitnog centra, koji su bili angažovani na pripremi testnih zadataka, četiri vrste upitnika, kao i njihovoj detaljnoj reviziji.

U narednom periodu slijedi faza TIMSS kodiranja, koja predstavlja važan korak u daljoj obradi prikupljenih podataka TIMSS 2027 istraživanja.